anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ostrość w dsc-h50

3010-----
Początkujący

ostrość w dsc-h50

witam wszystkich serdecznie.Posiadam aparat dsc-h50 i ostatnio zauważyłem że zdjęcia wychodzą nie ostre może ktoś wie jak go dobrze ustawić żeby było ok próbowałem na wiele sposobów i nic,zaczynam myśleć że te cacko jest do bani :slight_smile:

25 ODPOW. 25
profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

Asgard napisał(a):

Witam, ja z kolei chętnie "podepnę" się z pytaniem - otóż wielokrotnie zdarza się, że aparat "ostrzy" tło zamiast obiektu centralnego. Czy to jest problem dla serwisu, czy może jednak niewiedza fotografa? Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Jeżeli fotografujesz w trybie pełnej automatyki ( zielony aparat – fot. 1 ), nie masz pełnej kontroli nad aparatem, również ustawieniem ostrości – tak jak wyjaśnił Crash.
Aby uniknąć niespodzianek należy wybrać tryb „P” ( fot. 1) i w menu ustawić pracę układu ostrości ( AF ) na centralnym punkcie, wówczas każda osoba będąca w „ramkach" małego pola AF będzie ostra. Należy również obserwować na ekranie LCD kolor ramki, ostrość zostanie poprawnie ustawiona, jeżeli ramka będzie zielona, o czym wspomniał również Crash.

Pozdrawiam,
Radek

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
Asgard-----
Początkujący

Dziękuję za szybką odpowiedź, wprowadziłem następujące ustawienia ( w trybie P):
- naświetlenie w oparciu o jasność w centralnym punkcie
- ramkę AF zmniejszyłem do funkcji podanej na obrazku z posta powyżej
- rozmiar obrazu - 9M
- balans bieli - WB (gdy foto z lampą błyskową)
- moc błysku zmniejszona o jedną kreseczkę poniżej zera (tak ktoś radził na jednym z for internetowych)
- redukcja czerwonych oczu ON (przyznam jednak, że jestem zawiedziony ta funkcją, ponieważ gdy pomiar naświetlenia jest włączony, to jednocześnie opcja wykrywania twarzy jest wyłączona a wtedy w większości przypadków wychodzą jednak czerwone oczy. Czy nie ma możliwości uruchomienia pomiaru naświetlenia wraz z detekcją twarzy?)
- D-R Plus
- NR STD
- tryb koloru - rzeczywisty
- filtr barwny OFF
- nasycenie koloru STD
- kontrast STD
- ostrość +
- steady shot
- wspomaganie AF - auto
- linia siatki on
- tryb AF - pojedynczy
- zoom cyfrowy - inteligentny
- błysk synchr. - przód

Wykonując zdjęcia, czasem korzystam też z +1.0 EV, żeby histogram pokazywał w miarę równomiernie rozłożoną krzywą

Czy powyższe ustawienia są odpowiednie, czy można je jeszcze skorygować w stronę lepszych? Zależy mi na jak największej jakości zdjęć - to jest priorytet. Fotografuję obecnie raczkującego niemowlaka i najczęściej albo uda mu się uciec z kadru :) albo pojawia się kłopot, który wcześniej opisałem - zwłaszcza wieczorem, gdy jest jeszcze w pomieszczeniu zapalone światło - złapię małego w centrum ramki, zblokuje się ona na zielono, strzał!... i na lcd aparatu idealne zdjęcie, po zgraniu do komputera najczęściej tło ostrzejsze od "modela", a notorycznie widać, że twarz jest nieostra. MAm nadzieję, że coś robię źle... Wcześniej zdjęcia Lumixem nie miały takiego problemu.

Z góry dziękuję za rady i uwagi.

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

Witaj,

Bardzo szczegółowo opisałeś ustawienia. Czytając Twoją odpowiedź odniosłem wrażenie, że masz wystarczającą wiedzę, aby rozważyć zakup lustrzanki cyfrowej, a kompaktowy aparat nieco ogranicza Twoją twórczość. Poniżej moje odpowiedzi i sugestie do niektórych ustawień.

Asgard napisał(a):

... - moc błysku zmniejszona o jedną kreseczkę poniżej zera (tak ktoś radził na jednym z for internetowych)...


Redukcja mocy błysku może „uratować” zdjęcie przed „wypaleniem” ( bardzo jasna fotografia ) przy wykonywaniu portretu z bardzo bliskiej odległości. W pozostałych sytuacjach nie widzę uzasadnienia.

Asgard napisał(a):

... - redukcja czerwonych oczu ON (przyznam jednak, że jestem zawiedziony ta funkcją, ponieważ gdy pomiar naświetlenia jest włączony, to jednocześnie opcja wykrywania twarzy jest wyłączona a wtedy w większości przypadków wychodzą jednak czerwone oczy. Czy nie ma możliwości uruchomienia pomiaru naświetlenia wraz z detekcją twarzy?)...


Opcja wykrywania twarzy dostępna jest jedynie w trybie pełnej automatyki aparatu.

Asgard napisał(a):

… - ostrość + …


Przy fotografowaniu dzieci ostrość konturów można podbić na +, ale dla fotografii portretowej osób dorosłych sugeruję ustawienie „STD”. Dodatkowo może korzystnie wpłynąć, ustawienie kontrastu na „-” ( dla cery bardzo dojrzałej ).

Asgard napisał(a):

... Wykonując zdjęcia, czasem korzystam też z +1.0 EV, żeby histogram pokazywał w miarę równomiernie rozłożoną krzywą...


Ostrożnie z korekcją. W pomieszczeniach lepiej oświetlonych +1 EV może spowodować zbyt mocne rozjaśnienie sceny.

Asgard napisał(a):

… - tryb AF – pojedynczy …
... Fotografuję obecnie raczkującego niemowlaka i najczęściej albo uda mu się uciec z kadru :) albo pojawia się kłopot, który wcześniej opisałem - zwłaszcza wieczorem ...


Proponuję ustawić pracę układu AF na tryb „monitor” – zobacz proszę załącznik.

Pozdrawiam,
Radek

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
adamsky88
Początkujący

Witajcie,

Mam H50 już od miesiąca... byłem laikiem jakiś czas temu, teraz powiedzmy, że amator fotografii taki... Zrobiłem nim już ok 1,5 tys zdjęć....
Wiem, że to ciut lepszego od małpek i nie ma się nazbyt czym podniecać... ale....
No właśnie... ale czy ktoś wie lub czy ktoś robił i udało mu się zrobić zdjęcie portretowe z dużą GO tak by tło za osobą fotografowaną było praktycznie całe rozmazane?

Liczę na Pana Radka i CS Bielsko ! :)

Dziękuję za pomoc.

oldguest
Początkujący

Myślę że przy tym aparacie to tylko Photoshop to potrafi. Zresztą portret żeby miał tak porządnie rozmazane tło to należy mieć nie tylko lustrzankę ale także bardzo jasny obiektyw z miarę dużą ogniskową.....

A H50 można spróbować dać trochę większy zoom niż minimalnie, zbliżyć się jak najbliżej do obiektu (tak aby skadrować i aparat złapał ostrość) i żeby tło było daleko wtedy można uzyskać coś co będzie przypominało portret z rozmytym tłem. Oczywiście jeszcze ustawienie przysłony na min przy danej ogniskowej (w trybie M a w trybie portret aparat chyba tez ustawi na min).

adamsky88
Początkujący

Czyli można sądzić, że aby zaspokoić moje potrzeby już by była potrzebna lustrzanka ?
W sumie i rozmyślałem nad tym ale zważywszy na mój "staż" to może było by to zbyt pochopne... na razie działam na manual-u ale i tak co do jakości niektórych zdjęć zwłaszcza robionych przy zachmurzonym niebie w ciemnych zakamarkach ulic Wrocławia ciężko o dobre zdjęcie, a to dla mnie ważne gdyż pasjonuje się fotografią uliczną...
A co do wyboru lustrzanki, cóż byście mogli mi poradzić?

oldguest
Początkujący

Mała ilość światła i fotografia to ogólnie ciężka sprawa i to nawet dla lustrzanek. Najlepszym rozwiązaniem jest statyw. No i jeśli chodzi o tematykę portretu to tak zdecydowanie lepiej jest zrobić fajny portret lustrzanka a jeśli mamy jakiś obiekty typu SAL50 F1,4 lub SAL 85 F1,4 to można robić już porządne portrety. Takie obiektywy przydają się tez w ciężkich warunkach oświetlenia. Ale jeśli chodzi o lustrzanki proponował bym przenieść sie na tamto podforum jest tam dużo więcej specjalistów w tej dziedzinie. Godnymi polecenia aparatem dla początkującego jest bez wątpienia A300.
http://www.photozone.de/sony-alpha-aps- ... 14?start=2
http://www.photozone.de/sony-alpha-aps- ... 14?start=2
http://www.photozone.de/sony-alpha-aps- ... 18?start=2

Tutaj parę sampli co można zrobić jasnymi "stałkami" niestety tylko ten pierwszy kosztuje mniej niż aparat A300.

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

adamsky88 napisał(a):

Witajcie,

Mam H50 już od miesiąca... byłem laikiem jakiś czas temu, teraz powiedzmy, że amator fotografii taki... Zrobiłem nim już ok 1,5 tys zdjęć....
Wiem, że to ciut lepszego od małpek i nie ma się nazbyt czym podniecać... ale....
No właśnie... ale czy ktoś wie lub czy ktoś robił i udało mu się zrobić zdjęcie portretowe z dużą GO tak by tło za osobą fotografowaną było praktycznie całe rozmazane?

Liczę na Pana Radka i CS Bielsko ! :)

Dziękuję za pomoc.


Witaj,
W skrócie najważniejsze wątki opisał salon CS Bilesko - dziękuje. Od siebie mogę dodać, że czytając posta odniosłem podobne wrażenie jak w przypadku Asgard-a, aparat kompaktowy ogranicza Twoją twórczość. Rozważ zakup modelu DSLR-A300. Jest dobrze przygotowany dla osób, które zamierzają zamienić aparat kompaktowy na lustrzankę. Do fotografii portretowej szukaj obiektywów znanych firm jak Carl Zeiss o ogniskowej nie mniejszej niż 85 mm. Pamiętaj również, że obiektywy zoom są kompromisem. Im mniejszy kompromis tym większe będzie Twoje zaskoczenie z efektu. Załóż nowy wątek w dziale DSLR:

http://www.forum.sony.pl/viewforum.php?f=33

Znajdziesz tam grono osób, które będą w stanie obiektywnie spojrzeć na Twoje potrzeby. W ten sposób uzyskasz potrzebne dla siebie informacje. W przypadku wątpliwości postaram się pomóc w wyjaśnieniu różnych zagadnień.

Pozdrawiam,
Radek

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
ripride
Początkujący

RASTX napisał(a):


Asgard napisał(a):

… - ostrość + …


Przy fotografowaniu dzieci ostrość konturów można podbić na +, ale dla fotografii portretowej osób dorosłych sugeruję ustawienie „STD”. Dodatkowo może korzystnie wpłynąć, ustawienie kontrastu na „-” ( dla cery bardzo dojrzałej ).



wedlug mnie w modelu H50 wskazane jest permanentne ustawienie + na ostrosc i kontrast by nie trzeba bylo tego kazdorazowo robic przy pomocy programu do edycji (ten moze sie przydac wlasnie w powyzszej sytuacji cery dojrzalej). mam wrazenie ze bez tych ustawien aparat nie jest w stanie zrobic zdjec ostrych i wlasciwie skontrastowanych jak chocby nie najswiezszy juz lumix FZ20 (z ktorym go porownywalem).

pzdr.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

A ja jeszcze słowo na temat "zamazanych/nieostrych" zdjęć z wysuniętym obiektywem (zoom).
Na pierwszej fotografii (dzieci) widać, że całość jest poruszona. Wynika to z czasu naświetlania i użytej ogniskowej. Przy tym zdjęciu ogniskowa wynosiła 24,1mm. Daje to odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego - 144mm. Czyli czas naświetlania powinien być rzędu 1/160 i to w przypadku trzymania aparatu przy oku. W przypadku kadrowania na wyświetlaczu, czas ten winien być jeszcze krótszy - rzędu 1/250 s lub krótszy. Super Steady Shot (SSS) pozwala ten czas wydłużyć maksymalnie ok. czterokrotnie czyli do ok. 1/40s dla aparatu przy oku (tak jest stabilniej) i 1/60-1/90s dla aparatu trzymanego w wyciągniętych rękach. 1/25s to stanowczo za długi czas dla tej ogniskowej.
Dlatego w ciemniejszych pomieszczeniach warto też robić na możliwie krótkich ogniskowych - łatwiej wtedy o nieporuszone zdjęcia.
A "zooma" używać w plenerze, gdzie jest dużo jaśniej a i wtedy warto aparat podeprzeć albo statywu użyć :)

------------------------------
fotoamator