anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

49X83 Android TV traci sieć WiFi po restarcie

profile.country.PL.title
Rudeboy_1987
Poszukiwacz

49X83 Android TV traci sieć WiFi po restarcie

Witam,

 

po zwyczajnym wyłączeniu telewizora na noc rano niestety nie mam sieci - tzn, pokazuje, że sieć jest i jest z nią połączony, ale jakby nie było w niej internetu. Dopiero gdy wejdę w ustawienia i sprawdzę status połączączenia telewizor po chwili namysłu stwierdza, że jednak nie jest połączony. Nie muszę resetować routera, nie muszę przywracać tv do ustawień fabrycznych - łączę się przez WPS i sieć znów jest, ale czemu przez noc ją gubi? Po krótkim wyłączeniu problem nie występuje.

 

Na amerykańskim forum znalazłem takie rozwiązanie, ale dla mnie to czarna magia, czy ktoś może pomóc?

 

"

I have it figured out and solved the problem.

 

After turning the TV on, it has an incorrect IP address assigned.

 

I have gone through the network setup procedure and got it properly connected using the auto configuration.

 

Made a note of the assigned IP address as well as the MAC address ot the TV.

 

Logged into my router and set up a DHCP reservation of the assigned IP address to the MAC address of the TV.  This guarantees that in the future this one IP address is always assigned to the TV.

 

Ran the network setup again on the TV but this time did it manually, entering:

1. for the IP address the reserved IP address.

2. for the default gateway the IP address of the router.

3. for the Primary DNS 8.8.8.8

4. for the Secondary DNS 8.8.4.4

 

The result is that now after turning the TV off and powering it back again, the IP address remains the same correct one and the Internet connection is reliably maintained."

 

Z góry dzięki!

15 ODPOW. 15
Sniper10000
Użytkownik

To nie jest rozwiązanie, tylko obejście problemu. Ustawianie adresów IP na sztywno stosuje się w bardzo specyficznych sytuacjach, np. przy konfiguracji kluczowych serwerów. Zwykłe urządzenia zdecydowanie powinny korzystać z dobrodziejstw serwera DHCP i otrzymywać adres IP dynamicznie. Oczywiście to ma prawo zadziałać, ale jest odrobinę zbyt skomplikowane jak na potrzeby użytkownika telewizora, który niekoniecznie musi znać się na sieciach.

 

Proponowałbym kapkę prostsze rozwiązanie:

Prawidłowo działający router z uruchomionym serwerem DHCP przydziela adresy IP wszystkim urządzeniom w twojej sieci. W dużym skrócie działa to tak, że każde urządzenie po uruchomieniu poszukuje serwera DHCP w sieci i odpytuje go o dane niezbędne do skonfigurowania interfejsu sieciowego (tj. adres IP, maskę podsieci, adres bramy, serwerów DNS, itp.). Serwer DHCP odpowiada mu, przydzielając mu te dane (dzierżawiąc) na określony czas, np. 2 godziny. Przez ten okres laptop, telefon czy telewizor korzysta z tych ustawień, dzięki czemu ma dostęp do sieci i Internetu. Jeżeli czas dzierżawy upłynie, urządzenie odpytuje serwer DHCP ponownie i jeszcze raz konfiguruje sobie wszystkie ustawienia. Czas dzierżawy jest różny dla różnych routerów i może być zupełnie dowolny: od 1 sekundy do kilkunastu dni. Producent ustala jakąś wartość domyślną, np. wspomniane 2 godziny, a użytkownik może sobie dowolnie tą wartość zmodyfikować. Z twojego opisu wynika, że telewizor po krótkotrwałym wyłączeniu zapamiętuje ustawienia, bo działa mu sieć. Problem jest po dłuższej nieaktywności - wtedy traci dzierżawę i nie potrafi jej sobie automatycznie odnowić. Klikając w menu ustawień wymuszasz ręczne odnowienie dzierżawy. Proponowałbym zatem wydłużenie okresu dzierżawy. Spróbuj dostać się do panelu administracyjnego swojego routera, znajdź usługę/serwer DHCP i parametr lease time. Zmień domyślną wartość na najdłuższą jaką obsługuje twój router, np. 2880 minut (48 godzin). Jeśli możesz więcej, śmiało wpisz tam równowartość nawet 10 dni (14400 minut). Zapisz ustawienia i obserwuj jak zachowuje się telewizor. Bardzo możliwe, że przez cały ten okres telewizor nie straci dostępu do sieci. Może dotrwasz do momentu aż Sony to poprawi.

profile.country.PL.title
Rudeboy_1987
Poszukiwacz

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Po pierwsze - zrozumiałą, a po drugie - logiczną w kontekście zaobserwowanych objawów. Zalogowałem się zdalnie do routera (też jest smart...) i niestety w ustawieniach sieci lokalnej widzę:

dhcp1.JPG

 

1440 minut to znacznie więcej niż czas wyłączenia na noc. Jest natomiast możliwość rezerwacji DHCP:

dhcp2.JPG

 

Myślisz, że warto spróbować? Może widzisz tu jakieś inne podejrzane ustawienie? Ja nie mam o tym bladego pojęcia...

Sniper10000
Użytkownik

W takim razie wszystko wskazuje na to, że telewizor po pewnym czasie przełącza się w tryb jakiegoś głębszego uśpienia i mimo wszystko traci ustawienia sieciowe.

 

Na routerze wszystko jest skonfigurowane prawidłowo. Możesz zarezerwować w routerze adres IP dla telewizora, ale na 99% to nic nie da, bo adres przydzielany dynamicznie też prawdopodobnie za każdym razem jest taki sam. Jeśli jednak pokusisz się o ten krok, dokonaj identycznej rezerwacji w samym telewizorze, tak jak opisał to autor z przytaczanego cytatu. Wpisz na sztywno w telewizorze wszyskie parametry:

adres IP: 192.168.1.119

maska podsieci: 255.255.255.0

adres bramy/routera/gateway: 192.168.1.1

podstawowy serwer DNS: 192.168.1.1

zastępczy serwer DNS: 8.8.8.8

 

Adres serwera DNS udostępnia ci operator i pewnie gdzieś w dokumentacji masz te dane. Z pewnością są wpisane gdzieś w konfiguracji routera albo router pobiera je dynamicznie od operatora. Jeśli ich nie znasz, możesz w pierwszej pozycji wpisać adres swojego routera (192.168.1.1), bo on również pełni rolę serwera DNS dla twojej sieci. Na drugiej pozycji możesz wpisać popularny adres serwera google (8.8.8.8) albo jeden z adresów twojego operatora. Znajdziesz go tutaj:

http://hlds.pl/DNS

profile.country.PL.title
Rudeboy_1987
Poszukiwacz

Rozmawiałem dziś z moim dostawcą internetu. Powiedział mi mniej więcej tyle, że ze względu na dużą liczbę ataków administrator sieci blokuje serwer czasu. Niektóre telewizory np. Toschiba maja problem z utrzymywaniem/synchronizacja czasu i przez to mimo połaczenia z siecią wifi nie łączą sie z internetem. Samsung nie ma tego problemu. Sony z Androidem byl dla Pana nowościa, ale w wątku poświęconym 55-calowej wersji telewizora użytkownicy wspominają o gubieniu czasu przez tv. Obejściem jest odblokowanie przez dostawcę blokady serwera czasu. Powtarzam - jest to obejście, a nie rozwiązanie, ale z braku lepszych wyjść i cierpliwości do TV za 5,5K jutro skorzystam z zaproponowanego rozwiązania i dam znać czy pomogło.

profile.country.PL.title
Rudeboy_1987
Poszukiwacz

Do zainteresowanych - odblokowanie serwera czasu nic nie dało. Spróbujemy statycznej adresacji. Generalnie jestem bliski zwrotu tego g...nębiącego mnie sprzętu. Zamiast fajnego gadżetu mam tester cierpliwości. Jeśli ktoś zakłada, że kupując go będzie miał dobry telewizor i sprawny "paratablet", że będzie mógł go po prostu włączyć i korzystać z działających funkcji to się grubo myli. Jeśli kupuje go ktoś kto nie interesuje się sieciami, systemami i specjalistycznymi forami, uzna go po prostu za niedziałający. Bo on po prostu nie działa, nie spełnia funkcji, który były deklarowane przez producenta, to jak ukryta wada. Nie dziwie się, że chłopaki w sony centre takie spiętę, też nie chciałbym prezentować na żywo funkcji nie wiedząc czy coś się zaraz nie wykrzaczy. A firma żeruje na darmowych testerach, zaangażowanych użytkownikach którym zależy żeby zaczęło działać - jeśli to czytasz to tak jak ja, jesteś jednym z nich. Ja się z tego grona chyba wypiszę, bo problem, który opisuje to tylko wierzchołek góry lodowej, to co naprawdę irytuje. Poza tym (jeśli ktoś z Sony to czyta) ponad to co przeczytałem w innych wątkach zauważyłem, że:

- nawet jak tv jest połączony z internetem ikona lubi sobie pokazywać, że nie jest, tak jakby się nie odświeżała

- po wyłączeniu telewizora, po około 15-20 minutach zdaża mu się błysnąć czarnym ekranem... nie wiem czy to normalne... takie zombie

- jak w youtubie niechcesz skorzystać z wyszukiwania głosowego, które aktywuje się automatycznie i nic nie mówisz do pilota to aplikacja przestaje odpowiadać

- mam router ze zdalnym dostępem, podglądam więc co jakiś czas co robi mój telewizor pod moją nieobecność i ku mojemu zaskoczeniu bardzo często jest online, może siedzi na fejsie

- tv mam połączony przez HDMI ARC z soundbarem HT-NT3 - jeśli wyłącze tv i ponownie włącze w czasie krótszym niż 10 sekund to tv nie uruchomi soundbara (zmiana w konfiguracji soundabara która przyśpiesza uruchamianie kosztem wiekszego zużycia prądu nic tu nie daje)

 

10 września mam urodziny, jak nic się nie zmieni sprawie sobie nowy prezent.

 

 

Sniper10000
Użytkownik

Widzę, że powoli dojrzewasz do tematu. Ja przez dokładnie 29 dni bawiłem się w testera telewizora KD-55X8507C łudząc się, że Sony poprawi ten złom i wzbogaci o funkcje które miały być w dniu sprzedaży. Niestety, nie doczekałem się. Po 30 dniach od kupna zwróciłem go do sprzedawcy.

profile.country.PL.title
Rudeboy_1987
Poszukiwacz

A kupowałeś w Sonu Centre jeśli mogę wiedzieć? Miałeś jakiś problem ze zwrotem? Domyślam się, że nie trzeba im za bardzo przedstawiać powodu zwrotu, bo możnaby na ten temat napisać książkę...

Sniper10000
Użytkownik

Kupowałem w Saturnie i nie miałem problemu ze zwrotem. Po prostu przyjęli i oddali pieniądze.

TomekSony1
Użytkownik

Niestety potwierdzam. Niestabilność wifi i androida to największa wada. Dziś robie zwrot. 

A jak nie sony to co? https://community.sony.pl/t5/telewizory/jesli-nie-sony-android-to-co/td-p/2003938